Oddział przedszkolny - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siołkowej

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Oddział przedszkolny

Warsztaty wielkanocne

W dniu 21.03.2018 r. w przedszkolu odbyły się "Warsztaty wielkanocne", w ramach ogólnopolskiego projektu "Krecik poznaje Polskę. Moja wieś-mój region". Na zajęciach z udziałem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Siołkowej, dzieci zapoznały się z technikami robienia i zdobienia palm wielkanocnych.Zabawa andrzejkowa

       Realizując kolejne założenie przedszkolnego projektu edukacyjnego "Krecik poznaje Polskę"- 28 listopada 2017 r. w budynku OSP w Siołkowej odbyła się zabawa andrzejkowa, a gościły nas tam Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Panie te przygotowały dla przedszkolaków tradycyjny poczęstunek - pierogi ruskie, bawiły się z dziećmi przy góralskich piosenkach, opowiedziały co nieco o swojej działalności i zaprezentowały regionalne stroje. Na koniec urządziły pokaz przedmiotów dawnego użytku oraz zapoznały dzieci  ze zwyczajami andrzejkowymi kultywowanymi na terenie naszej wsi.


„Krecik poznaje Polskę- ogólnopolski projekt edukacyjny

W roku 2017/2018 Przedszkole Samorządowe w Siołkowej bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym rozwijającym uczucia patriotyczne i przywiązanie do Ojczyzny, tej małej i tej dużej.
Projekt ”Krecik poznaje Polskę” umożliwi dzieciom dokładne przyjrzenie się i poznanie nie tylko najbliższej „małej Ojczyźnie”, ale przede wszystkim innych regionów Polski, z ich dorobkiem kulturowym. Do udziału w projekcie zaproszone są przedszkola z całej Polski. Wszystkie dzieli wiele kilometrów, ale łączy wspólna sprawa – kształtowanie postawy patriotycznej od najmłodszych lat. Dzieci dzieciom opowiedzą o Polsce
i miejscach, z których pochodzi. Krecik będzie podróżnikiem. Z własnym bagażem wyruszy w pełną przygód wyprawę podczas, której odwiedzi różne regiony Polski. W każdym z odwiedzanych miejsc wzbogaci swoją wiedzę na temat Ojczyzny przedszkolaków, które go do siebie zaprosiły.
Autor projektu : Małgorzata Dobrakowska
Miejskie Przedszkole nr 13 im „Krecika” w Częstochowie
1. Cele ogólne projektu:
Celem projektu jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat regionu,
z którego pochodzą, ukazanie jego piękna i wyjątkowości, jego dorobku kulturowego, ale także rozbudzanie zainteresowania innymi miejscami
w Polsce. Poprzez udział w projekcie możliwe będzie:
- zdobywanie nowych doświadczeń;
- rozwijanie zainteresowania pięknem naszej Ojczyzny;
- promocja placówek przedszkolnych i miejscowości, w których funkcjonują;
- nawiązanie ogólnopolskiej współpracy między przedszkolami.
2. Cele szczegółowe:
- rozwijanie postaw patriotycznych;
- nabywanie poczucia przynależności narodowej;
- dostrzeganie piękna i oryginalności najbliższego otoczenia;
- poznanie różnych regionów Polski;
- przybliżanie wiadomości na temat Ojczyzny i jej mieszkańców;
- zaspokajanie potrzeb poznawczych;
- nauka poprzez zabawę.
3. Termin realizacji:
Projekt będzie realizowany w terminie wrzesień 2017 – maj 2018.
2 października do przedszkola w Siołkowej dotarła tajemnicza przesyłka z walizka. W środku był Krecik z "Dziennikiem Podróży", mapą Polski, mapą Częstochowy, obrazkowym pociągiem i kolorowankami. Krecik przyjechał do nas prosto z Chrzanowa i odwiedził trzy grupy wiekowe- Maluchy, Starszaki i Zerówkę.
Wszystkie dzieci chętnie bawiły się z gościem, z ciekawością poznawały miasto, z którego pochodzi czyli Częstochową oraz miejsca, które już odwiedził- Wołomin i Chorzów (niestety nie było ich jeszcze za dużo).
Szczególnym zainteresowaniem dzieci cieszył się obrazkowy pociąg z zabytkami Częstochowy. Oczywiście zostawiliśmy pamiątkowy wpis w "Dzienniku Podróży", zaznaczyliśmy na mapie Polski Siołkową i posłaliśmy Krecika w dalszą drogę - do Radzynia Podlaskiego. Mamy nadzieję, że Krecikowi podobało się w naszym przedszkolu oraz w naszej górzystej miejscowości.


   W dniu 27 września 2016 r. grupy przedszkolne (4, 5, 6 - latki) brały udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach.
    Wyjazd miał charakter edukacyjno-integracyjny. Dzieci poznały wiele gatunków roślin i zwierząt oraz nabyły wiedzę w zakresie ochrony przyrody.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego